Atpakaļ

Dubultas ārsienas

XXI gadsimts spiež fokusēties uz energo efektivitāti un ekoloģiju, lai mazinātu izejmateriālu, enerģijas un kurināmā patēriņus. Koksnes kā materiāla siltumīpašības ir limitētas, taču arī guļbūvēm jāspēj pielāgoties ES direktīvām, jaunbūvējamu ēku noteikumiem un prasībām. Arī baļķu sienām jāatbilst siltuma normām. Kā to nodrošināt, ko darīt?

Ideja ir pavisam vienkārša – dubultu ārsienu izveide apkārt guļbūvei. Vai arī daļēji, tikai kādai no telpām. Idejas tehniskais risinājums ir daudz sarežģītāks, jo dubultsienu izveidi spēj paveikt tikai iekārtas ar augstu apstrādes precizitāti. Precizitāte ir obligāta, jo ārsienas jāpievieno ar bezdelīgastes savienojumiem un jāveido milzīgs stūru savienojumu skaits. Miniatūri un kompakti pakšu sējumi, kuri sastāv no četriem stūru savienojumiem. Kvalitātes, izmaksu un ražības ziņā ir bezcerīgi meistarot tos ar rokām, jo netiek pat klāt savienojumu aizzīmēšanai.

 

 

Ko šāds dubultsienu risinājums dod?

  1. Iegūsiet māju ar teicamu siltumnoturību jeb tā saukto U vērtību, bet ne tikai. Guļbūves gadījumā arī elpojošu, ekoloģiski tīru un veselīgu māju. Attālums starp sienām palielināms pēc vajadzības, gadījumā, ja vēlaties sasniegt pasīvo māju Uv normu 0,1-0,15 W/(m²K). Atstarpē starp sienām lietojama tikai ekoloģiska, koksnes šķiedras izolācijas vate. Laboratorijas testi pagaidām nav veikti, taču tiek prognozēts, ka U vērtība nepārsniegs 0,25 W/(m²K) pie atstarpes 100mm starp baļķu sienām. Testi drīzumā tiks veikti kādā no ENBRI (European Network of Building Research Institutes) Skandināvijas iestādēm.
  2. Gan iekšā, gan ārā saglabājas tradicionāls ēkas izskats, tādi paši baļķu gali un pakšu sējumi. Būs ļoti grūti konstatēt, ka ēkai ir dubultas ārsienas, jo tās nekur nav redzamas – ne iekšā, ne ārā. Faktu nodod tikai dziļākas ārsienu ailes, taču reti kurš tām pievērš uzmanību. Turklāt, logi un durvis ailēs pozicionējami gan pa vidu, gan vairāk uz iekšu vai āru. Izņēmums ir intensīvi stiklotas sienas, tajās nav jēgas veidot dubultsienas.
  3. Tiek saglabāta guļbūves būtība, visa šī būvniecības pasākuma jēga. Guļbūves sienas nebūs piespiedu kārtā jāapšuj ar neelpojošiem papildus karkasiem un dēļiem. Nebūs jāaizsedz baļķi, kuru dēļ šāda māja vispār celta. Nebūs jāapiet būvnormatīvi, jānovilcina apšūšanas darbi vai ēkas nodošana ekspluatācijā. Nebūs jāpārliecina par baļķu patiesajām siltumīpašībām, jācīnās ar būvinspektoriem, apdrošinātājiem, utt.
  4. Ir atrisināta gan dubultsienu sēšanās, gan mitruma aizvadīšana no to starptelpas. Guļbūves jumta konstrukcija sākotnēji balstās uz iekšējo perimetru un iekšsienām, savukārt ēkai sēžoties, jumts jau sāk balstīties uz ārējā perimetra sienām. Gaisa mitrumu regulē un teorētiski iespējamo, nelielo starptelpas kondensātu uzņem un atdod baļķu virskārta. Mitruma apmaiņu sekmē arī koksnes šķiedras izolācijas materiāls. Starptelpa caur insektu sietu ir savienota ar jumta ventilācijas latojumu abos virzienos.
  5. Dubultsienu gadījumā baļķiem veidojas viendabīgs koksnes mitruma saturs, taču atšķirīgs pēc to lokalizācijas. Gandrīz visu iekštelpu sienas un konstrukcijas atrodas līdzīgos apstākļos – homogēnos un ļoti sausos, jo ēkas mitruma un klimata aizsardzību īsteno ārējais dubultsienu perimetrs. Tikai šiem baļķiem ir jācīnās ar mainīgajiem laika apstākļiem! Vismaz šajā gadījumā tiem netraucē starpība starp iekšas un āra mitrumu un/vai temperatūru.
  6. Kā teikts ievadvārdos, iespējams izolēt daļu no ēkas vai tikai kādu no telpām, un tādējādi nodrošināt likumā noteiktos un būvvaldes pieprasītos, ēkas minimālos siltumnoturības rādītājus. Taču, ja izveidosiet dubultsienas visapkārt ēkai (izņēmums ir intensīvi stiklotās fasādes), tad ilgtermiņā Jūs ietaupīsiet ievērojami vairāk naudas, un arī veiktie ieguldījumi atmaksāsies straujāk. Jo, vairāk un regulāri ekonomēsiet uz apkures izmaksām.

 

 

 

Kāda ir pasākuma ekonomiskā puse?

Kā zināms, guļbūves karkasa izgatavošana ir neliela daļa no kopējā celtniecības budžeta. Taču tā ir daļa, kura ir vissarežģītākā, kaprīzākā un visādā ziņā nozīmīgākā daļa. Daļa, kuras dēļ šis pasākums vispār tika sākts. Daļa, ap kuru viss tiek rūpīgi izdomāts, veidots un iekārtots. Viennozīmīgi, centrālā daļa. Ar to saistās ne tikai cerības un sapņi, bet arī pilnīgi visi finansiālie ieguldījumi.

Protams, ir liela starpība vai pērkat jaunu vai lietotu guļbūvi, cik dārgā un respektablā vietā ir zemesgabals, vai būvniecību organizējat pats vai kāds elitārs būvuzņēmējs, cik kvalitatīvu, cik smalki iekārtotu, kā aprīkotu, utt. Skaidrs, ka jābūt ļoti uzmanīgiem ar zemu cenu, jo biežāk to raksturo ne visai augsta kvalitāte. Tātad, pastāv milzīgs risks visu sabojāt. Turklāt, iespējama dažāda attieksme pret kvalitāti, pat diametrāli pretēja. Piemēram, postpadomju valstīs guļbūvēm pat vēl līdz šim brīdim ir lētākās būves slava.

Labi, un kāds tad ir karkasa cenas pieaugums dažādam dubultsienu izpildījumam jeb izolācijas līmeņiem? Daļējai ārsienu izolācijai tas ir aptuveni no 10 līdz 20% un, ja dubultas ārsienas veido visapkārt mājai, tad 30-50%. Piedāvājam uzskatāmu piemēru vienstāva guļbūves (127 m²) karkasa izgatavošanas izmaksām, bez PVN. Jūsu zināšanai, jo mazāka guļbūve un ja vienstāva, jo lielākas izmaksas.

 

 

 

 

 

 

Taču, veidosies vairākkārt mazāki procenti un pavisam neliela, iepriekš pieminētā “daļa”, ja attiecināsiet karkasa izgatavošanas izmaksas pret provizorisko kopbudžetu. Budžetu, kurš ietver gan zemesgabala iegādi, gan visas būvniecības un ēkas iekārtojuma izmaksas. Ja paņemsiet smalkākos piedāvājumus no sludinājumu portāla finn.no, guļbūves karkasa izgatavošanas daļa sastāda vien 57% vienkāršā gadījumā, un tikai par 13% vairāk dubultsienu karkasa gadījumā. Turklāt, dubultsienām bonusā tiek garantēts apkures izmaksu ietaupījums. Pamēģiniet sarēķināt karkasa izgatavošanas daļu (bez piegādes un montāžas) tieši Jūsu situācijai, un tad spriediet paši. Izvērtējot daļas un summas jebkurai tāmei, aprēķinam, piedāvājumam vai sludinājumam, obligāti noskaidrojiet guļbūves izpildījuma kvalitāti un apzinieties šī faktora nozīmīgumu. Apsveriet visu kārtīgi un bez steigas. Jo īpaši, raugoties no “daļas” nelielā īpatsvara rakursa. Nav vērts lieki apdraudēt savu ieguldījumu likteni. Finansiālie jautājumi prasa nopietnu pieeju.

 

Arī bez dubultsienām, mūsu guļbūvēm ir labas siltumīpašības un hermētiskums:

Sienu U vērtība ir 0.55 W/(m²K), kas atbilst patreizējām siltuma normām, vismaz Norvēģijas.

Guļbūvju karkasi pārliecinoši iztur ēku spiediena testus, arī pie viena ārsienu perimetra. 2015. gadā būvuzņēmums Østlaft Bygg AS veica Blower Door testu nejauši izvēlētai guļbūvei, gadu pēc apkures sezonas jeb guļbūves iežūšanas un sēšanās beigās. Mērījumi veikti konfidenciālam klientam, un tie uzrādījuši atbilstību gan patreizējām, gan arī nākotnē plānotajām Air Tight normām.

Guļbūvju karkasi nodrošina pārliecinošus siltumtestus un pārbaudes. Piedāvājam fragmentu no termogrāfijas jeb infrasarkano staru diagnostikas guļbūvei Nīderlandē.

 

 

Galvenokārt, šo aizsardzību nodrošina “vēja” tapa. Tas ir, stūra savienojuma iekšpusē iestrādātā spunde, jeb izcilnis un grope. Praktiski neiespējami atveidot ar roku darbu. Piedāvājam Jums iepazīt arī pārējās (praktiski neatkārtojamās) produkta priekšrocības, sadaļā Kvalitāte.

Dubultsienu tēma ir aktuāla Zviedrijas, Somijas, Vācijas, u.c. ES valstu iedzīvotājiem. Valstīs, kurās būvvaldes liek izolēt kādu daļu no guļbūves, piemēram, viesistabu. Norvēģijai pagaidām tas nav īpaši aktuāli, taču šis risinājums var noderēt jau tuvākajā nākotnē, kad līdzīgi kā daudz kur citur pasaulē, aktualizēs jaunceļamu ēku siltumnoturības normatīvus. Norvēģija jau 2015. gadā mēģināja paaugstināt siltuma normas guļbūvēm, taču guļbūvju nozares uzņēmumu protestu rezultātā, plānotās normas toreiz atcēla un šo tematu uz nenoteiktu laiku “iesaldēja”. Tika panākts pagaidu kompromiss, ļaujot norvēģiem izlīdzēties ar biezāku siltumizolācijas slāni jumtos (siltuma kustības virzienā), kā arī mēģinot likt daudz kvalitatīvākus logus un ārdurvis (galvenajās siltuma zudumu vietās).

Savukārt holandieši papildus investē komplicētu inženiertehnisko risinājumu izveidē, uzlabojot elektrības, siltuma un ūdens apgādi, lai iegūtu energoefektīvas, ekoloģiskas, cilvēkam un videi draudzīgas ēkas sertifikātus. Piedāvājam aplūkot GreenCalc+ sertifikātu tai pašai ēkai Nīderlandē, uz kuru attiecas termogrāfija. Skaitlis EIG indeksā īsumā nozīmē to, ka šī guļbūve ir 4,19 reizes “labāka” par 90. gados būvētajām ēkām.